Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Fototerapia

Słońce - zdjęcie

Promienie UV działają leczniczo w większości przypadków chorych na łuszczycę.

Nie od dziś wiadomo, że słońce ma pozytywny wpływ na skórę osób chorych na łuszczycę. Promienie słoneczne hamują przyspieszony rozwój komórek skóry. Ponadto uwalniane są substancje hamujące procesy układu odpornościowego w organizmie, co również ma wpływ na rozwój łuszczycy. Znacznej części łuszczyków słońce pomaga, co często jest zauważalne w lato. Niestety istnieje odsetek chorych, którym promienie słoneczne nie pomagają lub mogą nawet powodować nasilenie objawów łuszczycy.

W związku z faktem, że promienie UV pomagają znacznej części chorych postanowiono to wykorzystać. Stworzono do tego celu terapie wykorzystujące promienie UVA (metoda PUVA) oraz UVB.

Metody te są wykorzystywane, gdy samo leczenie zewnętrzne nie daje rezultatów. Najczęściej stosowane jest w łuszczycy umiarkowanej i ciężkiej. Szczególnie skuteczne jest przy łuszczycy zwyczajnej. Samo leczenie promieniami UV może być połączone z metodami zewnętrznymi, przyspieszając tym samym proces leczenia.

Fototerapię (inaczej światłolecznictwo) mogą stosować również osoby, które w normalnym kontakcie ze słońcem doznają pogorszenia łuszczycy. Jest to spowodowane tym, że w przypadku dermatologicznych naświetleń promienie UV są wyselekcjonowane. Należy jednak przy terapii zachować szczególną ostrożność.