Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Leczenie biologiczne

Wątroba, żołądek

Leki biologiczne są stosunkowo mało toksyczne na organy wewnętrzne.

Odkrycie immunologicznego podłoża łuszczycy było bodźcem do szukania innych sposobów leczenia tej choroby. Stworzono nową grupę leków tzw. leków biologicznych, które z powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu łuszczycy oraz łuszczycowego zapalenia stawów.

Leki biologiczne oddziałują na układ immunologiczny. Jednak w porównaniu do takich leków jak cyklosporyna czy metotreksat nie działają one na cały organizm tylko na samo miejsce powstawania łuszczycy. Nie oddziałują w takim razie na narządy wewnętrzne jak wątroba czy nerki, dlatego leki biologiczne uważane są za bezpieczne. Nie są tak toksyczne jak inne leki immunosupresyjne stosowane w leczeniu łuszczycy.

Leki biologiczne składają się między innymi z białek i przeciwciał podobnych do produkowanych przez ludzki organizm. Działanie leków biologicznych polega na ingerowaniu u źródła przyczyn powstawania zmian łuszczycowych. Leki te wyłapują przeciwciała, które atakują zdrowe komórki (w ich mniemaniu będące zagrożeniem).

Dziewczynka po zastrzyku

Leczenie biologiczne u dzieci jest możliwe w ostateczności.

Leczenie biologiczne stosuje się zwykle w umiarkowanych i ciężkich postaciach łuszczycy, a także w łuszczycy stawowej. Zazwyczaj zastosowanie tego typu leczenia jest stosowane, gdy inne leki wpływające na układ odpornościowy nie działają (np. metotreksat, cyklosporyna). Dosyć istotną barierą w Polsce przy stosowaniu leków biologicznych jest ich cena. Są to drogie leki, nierefundowane przez państwo.

Najczęstszym działaniem niepożądanym w leczeniu biologicznym jest odczyn zapalny w miejscu iniekcji. Mimo iż są to leki bezpieczne i mogą być stosowane długotrwale należy jednak zachować ostrożność. Jest to stosunkowo nowy rodzaj leczenia i jego działanie w długim okresie nie jest wystarczająco przebadane. Z racji działania immunusupresujnego leki te stosowane przewlekle mogą powodować zwiększoną zachorowalność na nowotwory złośliwe.