EuroScaleMed wypożyczalnia Top

Kupony

Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika Łuszczycowego
Elocom

Postać: Maść, krem, płyn
Recepta: Tak
Substancje czynne: Pirośluzan mometazonu
Inne: Steroid o sile 6/7 (maść), 4/7 (krem, płyn)

Skład

1 g kremu, maści lub płynu zawiera 1 mg pirośluzanu mometazonu.

Działanie

Lek Elocom zawiera kortykosteroid o silnym działaniu. Stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Krem i płyn mają słabsze działanie.

Wskazania

Elocom wskazany jest w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w reagujących na leczenie kortykosteroidami chorobach skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Elocom w następujących przypadkach:

  • nadwrażliwość na substancję aktywną lub inne składniki preparatu,
  • trądzik pospolity i różowaty,
  • zapalenie skóry wokół ust,
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe (opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna) lub grzybiczych skóry,
  • w przypadku odczynów poszczepiennych,
  • gruźlica skóry,
  • kiłowe zmiany skórne,
  • świąd okolicy odbytu i narządów płciowych,
  • pieluszkowe zapalenie skóry.

Środki ostrożności

Jeśli po zastosowaniu leku wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, należy unikać stosowania leku Elocom na dużą powierzchnię ciała, pod opatrunkami, długotrwale na skórę twarzy i w fałdach skórnych oraz u dzieci.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów tj. zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga.

Leku nie należy stosować na skórę przykrywaną pieluszką, ponieważ może ona działać podobnie jak opatrunek i zwiększać przezskórne wchłanianie kortykosteroidu.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku, pozwalającą na złagodzenie objawów choroby, zwłaszcza u dzieci. Długotrwałe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci.

Tak jak w przypadku innych silnie działających kortykosteroidów stosowanych miejscowo, należy unikać nagłego zaprzestania leczenia. Po nagłym odstawieniu leku może wystąpić silne zaczerwienienie, pieczenie i kłujący ból (tzw. efekt odbicia). W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia zakażeń, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Nie stosować leku do oczu i wokół oczu. Należy unikać kontaktu leku z oczami, otwartymi ranami i błonami śluzowymi.

Szczególnie ostrożnie powinni stosować lek pacjenci z łuszczycą. Stosowanie leku w łuszczycy może powodować nawrót choroby w wyniku rozwoju tolerancji, wystąpienie uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólnych działań toksycznych związanych z zaburzeniem ciągłości skóry.

Lek Elocom, podobnie jak inne leki zawierające kortykosteroidy, może zmieniać wygląd niektórych zmian chorobowych, co może utrudniać lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w czasie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem. Lekarz oceni czy ewentualne korzyści dla matki są większe od ryzyka dla dziecka.

Działania niepożądane

Przy stosowaniu leku mogą wystąpić miejscowe objawy niepożądane: uczycie mrowienia lub kłucia, zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, świąd, zmiany trądzikopodobne, zmiany zanikowe skóry.

Niezbyt często mogą wystąpić takie objawy niepożądane w miejscu aplikacji jak podrażnienie, zapalenie skóry wokół ust, zanik barwnika, nadmierne owłosienie, wtórne zakażenia.

Po stosowaniu leku na dużą powierzchnię skóry przez dłuższy czas, a w szczególności w przypadku użycia opatrunków, występowało wchłanianie leku do krążenia ogólnego.

Stosowanie

Chorobowo zmienione miejsca na skórze zwykle smaruje się raz na dobę cienką warstwą. Stosowanie maści wskazane jest przy skrze suchej i pękającej.

Płyn najlepiej nadaje się do nanoszenia na chorobowo zmienione miejsca owłosionej skóry głowy. Nanieść kilka kropli raz na dobę delikatnie wmasowując, aż do zniknięcia płynu.

Kliknij, aby dodać opinię


Submit your review
* Required Field