Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Locatop

Postać: Krem
Recepta: Tak
Substancje czynne: Dezonid
Inne: Steroid o sile 3/7

Skład

Substancją aktywną leku jest dezonid. 1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

Działanie

Glikokortykosteroid, wykazujący umiarkowanie silne działanie miejscowe. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwalergicznie i przeciwobrzękowo. Stopień wchłaniania leku przez skórę i nasilenie działań układowych zależy od powierzchni leczonej skóry, nasilenia zmian skórnych i czasu trwania leczenia.

Wskazania

Wskazanie główne, w których kortykoterapia miejscowa jest uznawana za leczenie z wyboru: wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry.

Pozostałe wskazania, w których kortykoterapia miejscowa jest jednym z rutynowych sposobów leczenia: łuszczyca (z wyłączeniem bardzo nasilonych zmian), liszaj płaski, świerzbiączka ograniczona, liszaj twardzinowy i zanikowy, ziarniniak obrączkowaty, toczeń rumieniowaty przewlekły, łuszczyca krostkowa dłoni i stóp, łojotokowe zapalenie skóry (z wyjątkiem twarzy), objawowe leczenie świądu w ziarniniaku grzybiastym.

Doraźne wskazania do krótkotrwałego leczenia: ukąszenia owadów i świerzb po leczeniu przyczynowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Pierwotne lub wtórne zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze (nawet z odczynem zapalnym). Owrzodzenia, uszkodzenia skóry. Trądzik pospolity i różowaty. Zaniki skórne. Posterydowe zapalenie skóry wokół ust i rozstępy skórne. Nie stosować długotrwale na duże powierzchnie skóry. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym oraz na błony śluzowe.

Środki ostrożności

Bardzo ostrożnie stosować na powieki u osób z jaskrą. Ostrożnie stosować u dzieci.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaniku skóry, teleangiektazji (szczególnie na twarzy), rozstępów skórnych, plamicy wybroczynowej wtórnej do zaniku skóry. W obrębie twarzy kortykosteroidy mogą powodować wystąpienie zapalenia skóry wokół ust oraz powodować wystąpienie lub nasilać przebieg trądzika różowatego. Preparat może powodować opóźnienie gojenia ran, odleżyn i owrzodzeń goleni. Obserwowano zmiany o typie trądzikowym lub krostkowym, nadmierne owłosienie, odbarwienia skóry. Donoszono także o występowaniu zakażeń wtórnych, szczególnie pod opatrunkami okluzyjnymi i w fałdach skórnych, jak również alergicznych dermatoz kontaktowych. Stosowanie preparatu na dużych obszarach skóry lub pod opatrunkiem okluzyjnym może powodować wystąpienie układowych działań niepożądanych, będących wynikiem zahamowania czynności kory nadnerczy. Dotyczy to szczególnie niemowląt i małych dzieci.

Stosowanie

Leczenie należy ograniczyć do 2 aplikacji dziennie. Niewielką ilość kremu należy delikatnie wcierać w chorobowo zmienione obszary skóry aż do całkowitego wchłonięcia. W niektórych dermatozach (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry itp.) zaleca się stopniowe odstawianie leku.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]
Napisz opinię


Korzystanie z formularza jest dobrowolne. Wysyłając go, zgadzam się z Polityką Prywatności.