Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Locoid

Postać: Locoid – krem, Locoid Lipokrem – krem, Locoid Crelo – emulsja i Locoid – roztwór do stosowania na skórę
Recepta: Tak
Substancje czynne: Maślan hydrokortyzonu
Inne: Steroid o sile 3/7

Skład

Substancją aktywną jest maślan hydrokortyzonu. 1 g preparatu zawiera 1 mg maślanu hydrokortyzonu.

Działanie

Preparaty Locoid cechują się szybkim działaniem przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne. Łagodzą objawy zapalenia skóry, łagodzą świąd. Wszystkie preparaty Locoid są zmywalne. Emulsja (najlepiej tolerowana przez pacjentów) zapewnia dobre nawilżenie i natłuszczenie skóry oraz hamuje jej nadmierne złuszczanie.

Wskazania

Stany zapalne skóry i błon śluzowych o podłożu alergicznym (atopowe zapalenie skóry), liszaj rumieniowaty, rumień wielopostaciowy, liszaj płaski, łuszczyca owłosionej skóry głowy. Kontynuacja leczenia zapalnych i alergicznych schorzeń skóry, uprzednio leczonych silnie działającymi kortykosteroidami z dobrym efektem leczniczym. Krem i Lipokrem stosuje się w zmianach suchych, sucho-sączących oraz sączących. Roztwór – w zmianach skóry owłosionej, emulsję – w zmianach sączących odkrytej powierzchni skóry i skóry owłosionej. W niektórych stanach chorobowych, np. wyprysku wyprzeniowym, czasem zaleca się leczenie naprzemienne preparatami krem i Lipokrem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu jest przeciwwskazaniem do jego stosowania. Nie należy stosować preparatu Locoid w przypadku zakażeń skóry, takich jak: pierwotnie bakteryjne, wirusowe, grzybicze i spowodowane drożdżakami oraz pierwotniakowe. Ponadto przeciwwskazaniem są: owrzodzenia skóry, rany, owrzodzenia podudzi, rany oparzeniowe, posterydowe zapalenie skóry wokół ust, posterydowe rozstępy skórne, rybia łuska, trądzik pospolity, trądzik różowały, łamliwość naczyń krwionośnych, zaniki skórne.

Środki ostrożności

Nie stosować na powieki z uwagi na możliwość dostania się preparatu na spojówki. W przypadku długotrwałego leczenia zaleca się okresową kontrolę lekarską.

Ciąża i laktacja

Podczas ciąży i karmienia piersią preparat należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Działania niepożądane

Jak każdy lek Locoid może powodować działania niepożądane, jednak nie u każdego one wystąpią. Preparat może wywoływać miejscowe działania niepożądane:

 • zaniki skórne, przebiegające ze ścienczeniem skóry, teleangiektazjami, plamicą lub rozstępami skórnymi,
 • zmiany przypominające trądzik różowaty lub zapalanie skóry wokół ust, mogące przebiegać z zanikami skórnymi,
 • „efekt odbicia”, mogący prowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania steroidów,
 • opóźnienie procesu gojenia,
 • gałki oczne: wzmożenie ciśnienia śródgałkowego, zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia zaćmy lub jaskry,
 • odbarwienia skóry, nadmierne owłosienie,
 • sporadycznie uczulenie kontaktowe.

Prawdopodobieństwo wystąpienia miejscowych działań niepożądanych zwiększa się wraz z długością leczenia. Ponadto jest ono większe w przypadku stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym lub w fałdach i zgięciach skóry. Szczególnie wrażliwe są: skóra twarzy, skóra owłosiona i okolice narządów płciowych.

Układowe działania niepożądane występują rzadko podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów, jednak mogą być poważne, szczególnie podczas długotrwałego leczenia. Prawdopodobieństwo wystąpienia układowych działań niepożądanych zwiększa się podczas:

 • stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratką),
 • stosowania na rozległe powierzchnie skóry,
 • stosowania przez długi czas,
 • stosowania u dzieci,
 • jednoczesnego stosowania lub zawartości w podłożu glikolu propylenowego, który nasila przenikanie steroidu przez warstwę rogową naskórka i/lub jego działanie.

Stosowanie

Niewielką ilość preparatu należy nanosić 1-3 razy na dobę na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry; preparat można lekko wmasować, aby zwiększyć jego wchłanianie. Po uzyskaniu poprawy zazwyczaj wystarcza smarowanie 1 raz na dobę lub 2-3 razy tygodniowo. Nie należy przekraczać łącznej dawki 30-60 g tygodniowo.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]
Napisz opinię


Korzystanie z formularza jest dobrowolne. Wysyłając go, zgadzam się z Polityką Prywatności.