Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Mecortolon N

Postać: Krem
Recepta: Tak
Substancje czynne: Piwalan prednizolonu, neomycyna
Inne: Steroid o sile 1/7, antybiotyk

Skład

1 g kremu zawiera 5 mg piwalanu prednizolonu oraz 5 mg neomycyny w postaci siarczanu.

Działanie

Prednizolon stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwalergiczne i obkurczające naczynia krwionośne. Steroid ten także w niewielkim stopniu może przenikać przez skórę do organizmu i wykazywać działanie ogólne. Z kolein neumycyna jest antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym.

Wskazania

Mecortolon N w postaci kremu stosuje się miejscowo w sączących stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia (przede wszystkim o podłożu alergicznym o średnim nasileniu), które reagują na kortykosteroidy i powikłanych wtórnym zakażeniem bakteriami wrażliwymi na neomycynę. Mecortolon N jest wskazany zwłaszcza w: łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, liszaju pokrzywkowym, wyprysku kontaktowym alergicznym, liszaju płaskim.

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować:

  • w uczuleniu (nadwrażliwości) na piwalan prednizolonu lub inne kortykosteroidy, siarczan neomycyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • w wirusowych (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybiczych lub bakteryjnych (np. gruźlica) zakażeniach skóry,
  • w przedrakowych i nowotworowych stanach skóry,
  • w trądziku zwykłym,
  • w trądziku różowatym,
  • w zapaleniu skóry wokół ust,
  • po szczepieniach ochronnych,
  • w zapaleniu lub owrzodzeniu żylakowym,
  • u dzieci w wieku poniżej 2 lat,
  • na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę.

Ciąża i laktacja

Leku bezwzględnie nie należy stosować w okresie pierwszych trzech miesięcy ciąży. W przypadku pozostałych miesięcy tylko po konsultacji z lekarzem. Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Ze względu na piwalan prednizolonu lek stosowany długotrwale może powodować zanikowe zapalenie skóry, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis (przewlekłe zmiany typu trądzikowego różowatego umiejscowione wokół ust u kobiet), rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierną suchość skóry, wtórne zakażenia.

W przypadku stosowania leku na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma.

Ogólnoustrojowe objawy niepożądane piwalanu prednizolonu charakterystyczne dla kortykosteroidów, to m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności.

Ze względu na zawartość neomycyny w leku, może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Lek zastosowany na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę lub pod opatrunkiem zamkniętym, może wywierać działanie uszkadzające słuch, z utratą słuchu włącznie, i spowodować uszkodzenie nerek.

Stosowanie

Lek Mecortolon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę.Zwykle na zmienioną chorobowo skórę nakłada się niewielką ilość kremu 2–3 razy w ciągu doby. Nie należy stosować leku w opatrunku okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 2 tygodnie. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu jednego tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) kremu. Nie stosować leku u dzieci poniżej 2 lat. U dzieci powyżej 2 lat stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry, nie stosować na skórę twarzy.

Uwagi

Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia lekiem. Unikać stosowania leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę. Ze względu na neomycynę lek należy używać ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności nerek i upośledzeniem słuchu. Nie należy stosować leku z innymi preparatami, które działają toksycznie na nerki i narząd słuchu.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]
Napisz opinię


Korzystanie z formularza jest dobrowolne. Wysyłając go, zgadzam się z Polityką Prywatności.