Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Zorac

Postać: Żel
Recepta: Tak
Substancje czynne: Tazaroten
Inne: Retinoid

Skład

1 g żelu zawiera 0,5 mg lub 1 mg substancji aktywnej – tazaroten.

Działanie

Zorac jest pochodną retinoidową. Substancją aktywną jest tazaroten. Jest to lek (a właściwie prolek) do stosowania zewnętrznego, który w organizmie ulega zmianie do postaci czynnej – do tazarotenu. W badaniach na myszach wykazano, że hamuje on rozwój czynników odpowiedzialnych m.in. za gwałtowne namnażanie się i przerost komórek w przebiegu łuszczycy, a także hamuje proces rogowacenia. Także u ludzi zmniejsza szybkość procesu rogowacenia. Po zastosowaniu preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym jego wchłanianie przez skórę wynosi do 5%, przy czym substancje aktywne osiągają niewielkie stężenie we krwi. Substancje czynne są wydalane z kałem i moczem.

Wskazania

Miejscowe leczenie przewlekłej łuszczycy plackowatej ze zmianami skórnymi, nie przekraczającymi 20% powierzchni ciała (żel 0,05% i 0,1%). Miejscowe leczenie trądziku pospolitego o łagodnym i umiarkowanym przebiegu (żel 0,1%).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tazaroten lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża. Dzieci poniżej 12 roku życia.

Środki ostrożności

Nie należy stosować na skórę zdrową. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tazarotenu na obszar skóry przekraczający 20% powierzchni ciała. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, powiekami i ustami oraz stosowania w obrębie fałdów skórnych. Ostrożnie stosować w skojarzeniu z lekami, mogącymi wywołać fotonadwrażliwość.

Ciąża i okres karmienia piersią

Ze względu na teratogenne i embriotoksyczne działanie u zwierząt nie należy stosować tazarotenu w ciąży, a kobiety w wieku rozrodczym powinny w trakcie leczenia preparatem stosować skuteczną antykoncepcję. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Równoczesne stosowanie leków i kosmetyków o działaniu drażniącym lub silnie wysuszającym skórę nasila ryzyko działań niepożądanych (nie stosować łącznie).

Działania niepożądane

U pacjentów z łuszczycą najczęściej obserwowano reakcje miejscowe w postaci świądu, pieczenia, rumienia, nasilenia zmian łuszczycowych, podrażnienia i bólu. Rzadziej występowała wysypka, nadmierne łuszczenie, wyprysk kontaktowy niealergiczny, zapalenie, pękanie, krwawienie i suchość skóry. Podczas leczenia u niektórych pacjentów, począwszy od 4. miesiąca terapii, występowało zaostrzenie zmian łuszczycowych i rumień posłoneczny, przy czym działania niepożądane występowały częściej po zastosowaniu żelu 0,1%. U pacjentów z trądzikiem najczęściej obserwowano nadmierne łuszczenie, pieczenie, suchość skóry, rumień, świąd; rzadziej – podrażnienie, ból, pękanie skóry, odbarwienia. Nadmierne podrażnienie skóry jest wskazaniem do odstawienia preparatu.

Dawkowanie

Cienką warstwę żelu (2 mg/cm3) nanosi się raz dziennie na umytą i dokładnie osuszoną skórę zmienioną chorobowo (w trądziku zaleca się stosować preparat wieczorem).

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]
Napisz opinię


Korzystanie z formularza jest dobrowolne. Wysyłając go, zgadzam się z Polityką Prywatności.