Newsletter

Zapisz się na Darmowy Newsletter i zdobądź Poradnik Łuszczycowy.

Okładka Poradnika ŁuszczycowegoZapis na Biuletyn jest dobrowolny. Zapisując się, zgadzam się z Polityką Prywatności.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów dłoni - zdjęcie

Łuszczyca stawowa często atakuje palce.

Łuszczycowe zapalenie stawów (łuszczyca stawowa) jest chorobą stawów współistniejącą z łuszczycą. Zapada na nią 20-30% chorych na łuszczycę. Najczęściej rozpoczyna się między 30 a 55 rokiem życia, ale występuje również u dzieci. Do zachorowań dochodzi w takim samym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zapaleniom stawów mogą towarzyszyć różne rodzaje łuszczycy. Najczęściej jest to jednak łuszczyca zwyczajna. U około 68% przypadków łuszczyca wyprzedza pojawienie się łuszczycowego zapalenia stawów. W przypadku 26-30% osób łuszczyca występuje po ujawnieniu się zapalenia stawów (nawet kilkanaście lat po początku choroby stawów). U części chorych zmiany skórne i stawowe rozpoczynają się w zbliżonym czasie.

Przebieg łuszczycy stawowej jest niezależny od łuszczycy skóry. Nasilone objawy łuszczycy skóry nie oznacza pogorszenia się choroby stawów. Czasami chory może mieć tylko łuszczycę paznokci przy bardzo ciężkim przypadku łuszczycowego zapalenia stawów. Dlatego też łuszczyca stawowa powinna być leczona niezależnie od łuszczycy skóry.

Łuszczyca stawowa może być mylona z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najczęstsze cechy odróżniające łuszczycowe zapalenie stawów od reumatoidalnego zapalenia stawów to:

  • występowanie łuszczycy u pacjenta, bądź łuszczyca występująca w rodzinie,
  • brak występowania guzków reumatoidalnych,
  • brak występowania czynnika reumatoidalnego,
  • zapalenie jednego stawu lub niesymetryczne kilku stawów.

Łuszczyca stawowa najczęściej atakuje stawy kończyn górnych i dolnych – kolanowe, skokowe, międzypaliczkowe. U sporej grupy chorych obserwuje się również zmiany stawowe w okolicy biodrowo-krzyżowej i w kręgosłupie.

Zmiany w stawach charakteryzują się zaczerwienieniem i obrzękiem (spowodowanym nagromadzeniem płynów). Do tego dochodzi jeszcze bolesność stawów, a także często ich zesztywnienie. W cięższych przypadkach dochodzi do zniekształcenia palców. Początkowy przebieg choroby może być ostry z towarzyszącą gorączką.

W łuszczycowym zapaleniu stawów wyróżnia się 5 rodzajów:

  • zapalenie stawów międzypaliczkowych,
  • symetryczne zapalenie wielu stawów (przypominające reumatoidalne zapalenie stawów, a w niektórych przypadkach prawie nie do odróżnienia),
  • zapalenie jednego stawu lub niesymetryczne zapalenie wielu stawów,
  • zniekształcająca łuszczyca stawowa dłoni i stóp,
  • zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i/lub kręgosłupa.

W przypadku łuszczycy stawowej bardzo istotna jest szybkość zdiagnozowania choroby, aby jak najszybciej można było zacząć hamowanie jej rozwoju. W łuszczycowym zapaleniu stawów do odpowiedniej diagnozy oraz leczenia potrzebny jest nie tylko dermatolog, ale również reumatolog.

Stopy - masaż

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów polega między innymi na utrzymywaniu sprawności ruchowej.

Łuszczycowe zapalenie stawów podobnie jak łuszczyca jest chorobą przewlekłą i wymaga stałej specjalistycznej opieki lekarskiej. Leczenie tej choroby stawów polega na zahamowywaniu jej aktywności, stanu zapalnego, uśmierzania bólu, a także hamowaniu zwyrodnieniom stawów oraz utrzymanie sprawności ruchowej. Na leczenie składa się głównie leczenie farmakologiczne, kinezyterapia, fizykoterapia, a w cięższych przypadkach także leczenie chirurgiczne.