Advantan

0
1
Postać:Krem, maść, emulsja
Recepta:Tak
Substancje czynne:Aceponian metyloprednizolonu
Inne:Steroid o sile 5/7

Skład

Substancją aktywną leki jest aceponian metyloprednizolonu. 1 g maści, kremu lub emulsji zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.

Działanie

Lek Advantan zawiera substancję czynną aceponian metyloprodnizolonu, który jest kortykosteroidem do stosowania zewnętrznego o silnym działaniu. Po zastosowaniu miejscowo na skórę substancja czynna działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne.

Wskazania

Wyprysk (atopowe zapalenie skóry, neurodermit), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy, wyprysk niealergiczny, wyprysk u dzieci.

Przeciwwskazania

Leku Advantan nie należy stosować, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Ponadto nie należy stosować leku, gdy w miejscach leczonych występują:

  • zakażenia skóry wywołane przez bakterie (np. zmiany gruźlicze lub kiłowe) lub grzyby,
  • zmiany związane z chorobami wirusowymi (np. półpasiec, ospa wietrzna, opryszczka),
  • trądzik lub trądzik różowaty,
  • okołowargowe zapalenie skóry,
  • odczyny miejscowe po szczepieniu.

Leku nie należy także stosować w pieluszkowym zapaleniu skóry.

Środki ostrożności

Jeśli lekarz stwierdzi, że wystąpiło zakażenie bakteryjne lub grzybicze skóry, dodatkowo zastosuje leczenie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi.

Jeżeli dojdzie do nadmiernego wysuszenia skóry podczas stosowania leku Advantan w postaci kremu, wskazane jest zastosowanie leku o większej zawartości tłuszczu (np. Advantan w postaci maści lub emulsji).

W przypadku stosowania leku na skórę twarzy, należy zachować ostrożność i nie stosować opatrunku okluzyjnego. Stosowanie leku na skórę twarzy może prowadzić, częściej niż w przypadku stosowania na skórę innych okolic ciała, do zaników skóry.

Jeśli wcześniej występowały przypadki jaskry, należy powiadomić o tym lekarza przed zastosowaniem leku Advantan. Podczas leczenia lekiem Advantan istnieje ryzyko rozwoju jaskry (np., gdy stosuje się duże dawki leku lub stosuje się lek na duże powierzchnie skóry lub długotrwale, jak również po nałożeniu leku pod opatrunkiem okluzyjnym lub na skórę blisko oczu).

Stosowanie leku na duże powierzchnie skóry powinno być możliwie najkrótsze.

Stosowanie leku na uszkodzoną skórę, w fałdach skórnych, na duże powierzchnie skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia ogólnych działań niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zahamowaniu czynności osi nadnerczy i objawów zespołu Cushinga. U dzieci rolę opatrunku okluzyjnego mogą spełniać pieluszki.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w pierwszym trymestrze ciąży.

Lekarz może zalecić stosowanie stosowanie leku u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, po dokładnym oszacowaniu ryzyka do korzyści leczenia.

Należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry i/lub długotrwale.

Kobiety karmiące nie powinny stosować leku Advantan na skórę piersi.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Advantan może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W czasie leczenia lekiem Advantan mogą wystąpić miejscowe objawy, takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie lub powstawanie pęcherzyków, a także miejscowa reakcja skórna (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Podczas miejscowego stosowania leku, zwłaszcza na duże powierzchnie (powyżej 10%) lub przez dłuższy czas może również dojść do ścieńczenia skóry (zaniku), rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych, rozstępów skórnych, zmian trądzikopodobnych oraz do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych kortykosteroidów spowodowanych ich wchłonięciem do krwiobiegu (zahamowanie czynności nadnerczy, zespół Cushinga).

Ponadto mogą wystąpić działania niepożądane, jak zapalenie mieszków włosowych, nadmierny wzrost owłosienia, okołowargowe zapalenie skóry, odbarwienie skóry, reakcje alergiczne.

Stosowanie leku w postaci kremu może powodować wysuszenie skóry.

Stosowanie

Lek należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować sięz lekarzem.

Lek Advantan jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Lek zwykle nanosi się cienką warstwą na chorobowo zmienioną skórę raz na dobę. Leku nie należy stosować u dorosłych dłużej niż przez 12 tygodni, a u dzieci nie dłużej niż przez 4 tygodnie.

Uwagi

Substancje pomocnicze leku mogą powodować reakcje skórne oraz dodatkowo podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj