Cignoderm

1
20
Postać:Maść
Recepta:Tak
Substancje czynne:Cygnolina (ditranol)
Inne:Wycofany z obrotu

Skład

1 g maści zawiera 1 mg, 5 mg, 10 mg lub 20 mg ditranolu oraz 5 mg kwasu salicylowego.

Działanie

Ditranol (cygnolina) – pochodna antranolu – wykazuje silne działanie keratolityczne i drażniące. Hamuje powielanie się DNA i syntezę białek, przez co zmniejsza szybkość podziałów komórkowych – zmniejsza przyrost komórek skóry, który jest znacznie przyspieszony w łuszczycy. Obecność kwasu salicylowego w preparacie przeciwdziała utlenianiu substancji aktywnej do nieczynnych związków oraz nasila działanie złuszczające. Lek działa także w niewielkim stopniu przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Wskazania

Łuszczyca, przewlekłe dermatozy złuszczające.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu i pochodne fenolowe, ostre stany łuszczycy (z erytrodermią), łuszczyca wysiękowa, krostkowa. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować w skojarzeniu z miejscowo działającymi preparatami kortykosteroidowymi. Nie stosować na skórę twarzy i głowy oraz w bliskim sąsiedztwie błon śluzowych. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub brązowienie zdrowej skóry, krótkotrwałe pieczenie skóry, które zazwyczaj przemija i w związku z tym nie należy przerywać leczenia. W przypadku nasilających się objawów podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie preparatu.

Dawkowanie

Preparat stosuje się w tzw. kuracji minutowej, należy nanieść cienką warstwę maści na zmienioną powierzchnię skóry na ściśle określony czas nie przekraczający zwykle 2 godzin. Po tym czasie zetrzeć wacikiem nadmiar maści i zmyć ciało ciepłą wodą z dużą ilością mydła. Dobór stężenia i czas aplikacji ustala lekarz. Każdorazowo przejście do wyższego stężenia odbywa się pod kontrolą lekarską. Leczenie nie powinno przekraczać 4 tygodni.

Uwagi

Do aplikacji używać rękawiczek ochronnych – lek może powodować brązowe zabarwienie skóry i włosów (można je usunąć wodnym roztworem chlorku wapnia). Preparat stosować wyłącznie na miejsca chorobowo zmienione. Chronić twarz, błony śluzowe, nie wcierać preparatu w fałdy skóry. W czasie zmywania preparatu chronić oczy.

Lek Cignoderm został wycofany z produkcji.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 1 Średnia: 5]

Zobacz także: robione maści cygnolinowe.

1 KOMENTARZ

  1. Lek stosowałem dosyć dawno temu, ale pamiętam najważniejsze rzeczy. Stosowałem stężenie 0,5% metodą minutową na ciało. Pierwszego dnia smarowałem zmiany na 5 minut (co praktycznie było niemożliwe, ale te ostanie smarowane maści były pod jej wpływem przez 5 minut). Następnie zmywałem wszystko, po czym natłuszczałem maścią – nie pamiętam nazwy, ale była to jakiś tłusty krem. Następnego dnia wszystko tak samo, tylko, że czas nałożenia maści 10 minut. Każdego dnia dodawałem 5 minut, aż doszedłem do 30 minut. Wówczas stosowałem maść do końca kuracji po 30 minut dziennie.

    Czas kuracji trwał 2 tygodnie. Efekt – 100% zaleczona skóra. Oczywiście zaleczone zmiany miały jasną barwę – w sensie skóra była jasna, a naokoło były brązowe przebarwienia od maści. Czas remisji skóry ciała (bo na głowę nie stosowałem) ze 3 miesiące. Czemu tak mało? Bo generalnie nie mam wysypów tylko co jakiś czas wyskakuje mi nowa zmiana i jeśli jej nie leczę to się ona rozwija i stopniowo przybywa ich coraz więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj