Clobederm

0
1
Postać:Maść, krem
Recepta:Tak
Substancje czynne:Propionian klobetazolu
Inne:Steroid o sile 7/7

Skład

1 g maści lub kremu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu.

Działanie

Preparat sterydowy działający bardzo silnie miejscowo. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Łatwo przenika przez skórę do organizmu. Jest metabolizowany głównie w wątrobie. Jest wydalany w postaci połączeń z pochodną glukozy i w niewielkiej ilości w postaci nie zmienionej głównie z moczem i w niewielkiej ilości z żółcią. Wchłanianie preparatu przez skórę zwiększa się po zastosowaniu na skórę delikatną w okolicy fałdów, uszkodzoną, przy częstym stosowaniu leku lub po stosowaniu na dużą powierzchnię skóry. Wchłanianie preparatu przez skórę u osób młodych jest większe niż u dorosłych.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie ostrych i ciężkich, nie zainfekowanych, wilgotnych stanów zapalnych skóry, reagujących na sterydy i przebiegających z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem, gdy zawiodło leczenie słabszymi preparatami starydowymi. Preparat jest wskazany w: łojotokowym zapaleniu skóry, wyprysku kontaktowym, atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy zadawnionej, liszaju rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym, toczniu rumieniowym dyskoidalnym, liszaju płaskim o nasilonym świądzie, wyprysku zliszajowaciałym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na propionian klobetazolu, inne steroidy lub na pozostałe składniki preparatu. Bakteryjne, wirusowe i grzybicze zakażenia skóry. Trądzik zwykły i różowaty. Okołoustne i okołowargowe zapalenia skóry. Okres po szczepieniach ochronnych. Dzieci do ukończenia 12 roku życia. Ciąża i okres karmienia piersią. Bardzo ostrożnie stosować na skórę twarzy, na powieki lub na skórę w okolicy powiek u osób z jaskrą oraz u osób z zaćmą. Ostrożnie stosować przy już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.

Interakcje

Podczas leczenia steroidami zmian skórnych, zwłaszcza przy stosowaniu na dużą powierzchnię skóry, nie należy szczepić chorych przeciw ospie. Podczas leczenia nie należy podejmować immunizacji ze względu na możliwość wystąpienia braku odpowiedzi immunologicznej.

Działanie niepożądane

Może wystąpić: trądzik, plamica posteroidowa, zahamowanie wzrostu naskórka, zanik tkanki podskórnej, suchość skóry, nadmierne owłosienie lub łysienie, odbarwienie lub przebarwienie skóry, zanik i rozstępy skóry, teleangiektazje, stan zapalny skóry dookoła jamy ustnej, zapalenie mieszków włosowatych skóry, wtórne zakażenia skóry. Niekiedy może wystąpić pokrzywka lub wysypka plamisto-grudkowa lub zaostrzenie istniejących zmian. Po stosowaniu miejscowym na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. Przy długotrwałym stosowaniu na dużą powierzchnię ciała, zwiększa się częstość występowania działań niepożądanych i możliwość wystąpienia obrzęków, nadciśnienia, zwiększenia stężenia glukozy we krwi, zmniejszenia odporności.

Dawkowanie

Miejscowo: 1-2 razy dziennie wcierać lekko niewielką ilość maści lub kremu na powierzchnię skóry chorobowo zmienionej. Nie stosować dłużej niż 2 tyg.

Uwagi

Nie należy stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj