Curatoderm

0
2
Postać:Maść, emulsja
Recepta:Tak
Substancje czynne:Takalcytol
Inne:Pochodna witaminy D3

Skład

1 g maści lub emulsji zawiera 4,17 µg monohydratu takalcytolu.

Działanie

Analog witaminy D3. Hamuje nadmierny rozrost naskórka, wspomaga prawidłowy proces rogowacenia i moduluje procesy zapalne. Zastosowany miejscowo na skórę wchłania się zaledwie w około 0,5%. Główny składnik leku wykazuje 5-10 razy mniejszą aktywność niż witamina D. Takalcytol i jego odmiany są wydalane głównie z moczem.

Wskazania

Miejscowe leczenie lekkiej i umiarkowanie ciężkiej postaci łuszczycy zwykłej plackowatej. Emulsja wskazana jest przy łuszczycy owłosionej skóry głowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, ciąża i okres karmienia piersią, łuszczyca krostkowa i grudkowa. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia oraz u pacjentów z zaburzeniami gospodarki wapniowej lub ciężką niewydolnością wątroby, nerek bądź serca.

Środki ostrożności

Maści nie stosować na obszary skóry przekraczające 15% jej całkowitej powierzchni (tj. powyżej 10 g maści dziennie) a emulsji na obszary powyżej 30%. Preparatu nie stosować na sączące zmiany rumieniowe, jeżeli jest z tym związana wyraźna okluzja.Nie stosować łącznie z preparatami zawierającymi kwas salicylowy.

Interakcje

Kwas salicylowy (kwaśne pH) oraz promieniowanie UV (naświetlenia UV, słońce, solaria) powodują rozkład takalcytolu.

Ciąża i okres karmienia piersią

Nie należy stosować ze względu na brak badań kontrolowanych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Działanie niepożądane

U niektórych pacjentów obserwowano przemijające, miejscowe reakcje skórne o łagodnym przebiegu (świąd, pieczenie, zaczerwienienie). Rzadko kontaktowe zapalenie skóry lub nasilenie objawów łuszczycy. Stosowanie preparatu w dawkach większych niż zalecane może prowadzić do hiperkalcemii.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: raz dziennie (najlepiej wieczorem) należy nanieść cienką warstwę maści lub emulsji na chorobowo zmienioną skórę. Czas leczenia zależy od rozległości zmian skórnych oraz od zaleceń lekarza (zwykle wynosi maksymalnie 18 miesięcy).

Uwagi

Podczas leczenia należy kontrolować stężenie białka w moczu. W przypadku stosowania naświetlań UVA w trakcie kuracji takalcytolem zaleca się stosować preparat wieczorem, a naświetlania rano, ze względu na rozpad takalcytolu pod wpływem promieniowania UV. W przypadku jednoczesnego stosowania preparatów wapnia i/lub witaminy D zaleca się okresowe kontrolowanie stężenia wapnia we krwi. Wystąpienie hiperkalcemii jest wskazaniem do przerwania leczenia do czasu normalizacji parametrów wapnia w osoczu. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj