Cygnolina – ditranol

0
4
Fałdy
Cygnoliny nie należy stosować na zgięcia fałd skóry.

Cygnolina (inaczej ditranol) jest lekiem znanym w dermatologii od dłuższego czasu. Również w przypadku łuszczycy znalazł zastosowanie. Jest to maść, która może skutecznie zlikwidować objawy łuszczycy, a przy tym jest bezpieczna.

Cygnolinę należy stosować w przypadku łuszczycy zwyczajnej. Nie należy używać tego specyfiku w przypadku zmian wysiękowych, podrażnieniowych i erytrodermicznych – przy cięższych postaciach łuszczycy. Może ona wówczas wywołać nasilenie objawów. Ponadto nie powinno się stosować cygnoliny na miejsca delikatne jak twarz, fałdy skórne.

Ditranol stosuje się według tzw. terapii minutowej. Maść o najmniejszym stężeniu nakłada się na zmiany i trzyma nie dłużej niż 2 godziny (optymalnie 30-60 minut). Powyżej 2 godzin cygnolina przestaje działać i może zacząć podrażniać skórę. Po ustalonym czasie zmywa się maść. Stężenie maści zwiększa się stopniowo co jakiś czas według zaleceń lekarza.

Do działań ubocznych cygnoliny można zaliczyć podrażnienia skóry zdrowej oraz jej pieczenie. Dlatego też ważne jest, aby natłuszczać skórę po zmyciu maści. Można też stosować ochronne maści cynkowe. Ponadto często dochodzi do specyficznego przebarwienia skóry zdrowej. Przebarwienie to znika po skończonej kuracji w ciągu kilku, kilkunastu dni samoistnie.

Ditranol pozostawia również trwałe zabarwienia na ubraniach. Dlatego zaleca się, aby w trakcie terapii przeznaczyć ubranie i pościel tylko do tego celu. Po skończonej kuracji odzież i pościel będzie do wyrzucenia.

W przypadku, gdy dojdzie do stanu zapalnego (zaczerwienienie, pieczenie) należy zaprzestać stosowania cygnoliny i natłuszczać w tym czasie, aż do ustąpienia niepożądanych skutków. Po czym można ponownie zastosować leczenie cygnoliną z mniejszym stężeniem. Do podrażnień dochodzi najczęściej w przypadku złego stosowania ditranolu.

Zauważono również, że zastosowanie cygnoliny ze steroidami lub naświetleniami UVB może przynieść lepsze rezultaty.