Daivonex

0
2
Postać:Maść, krem, płyn
Recepta:Tak
Substancje czynne:Kalcypotriol
Inne:Pochodna witaminy D3

Skład

1 g maści, kremu lub 1 ml płynu zawiera 50 µg substancji aktywnej, którą jest kalcypotriol.

Działanie

Lek przeciwłuszczycowy do stosowania zewnętrznego, pochodna witaminy D3. Hamuje przyrost keratynocytów i normalizuje procesy rogowacenia skóry.

Wskazania

Maść i krem wskazane do stosowania zewnętrznego na skórę w przypadku łuszczycy zwykłej. Płyn przeznaczony jest do stosowania na łuszczycę owłosionej skóry głowy.

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki preparatu. Zaburzenia metabolizmu wapnia (podwyższone stężenie wapnia we krwi) oraz zaburzenia pracy nerek są również przeciwwskazaniem w leczeniu preparatem Daivonex.

Ciąża i laktacja

Nie zostało potwierdzone bezpieczeństwo stosowania preparatu w ciąży i okresie laktacji – w razie zamiaru stosowania leku w czasie ciąży lub okresie karmienia piersią należy skontaktować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są miejscowe, przemijające zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Rzadziej spotykane jest zapalenie i podrażnienie skóry twarzy. W niektórych przypadkach przy długotrwałej intensywnej kuracji możliwe jest podwyższone stężenie wapnia we krwi.

Dawkowanie

Dawkowanie leku ustala lekarz. W innym wypadku należy cienką warstwę kremu lub maści nanosić 2 razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę i delikatnie wklepywać. W leczeniu podtrzymującym w niektórych przypadkach wystarczające jest rzadsze stosowanie preparatu. Nie należy stosować większych ilości kremu lub maści niż 100 g tygodniowo. Płynem należy smarować 2 razy dziennie (rano i wieczorem) zmienioną chorobowo skórę głowy. Nie należy stosować więcej niż 60 ml płynu na tydzień. W przypadku łącznego stosowania płynu i kremu/maści nie należy przekraczać dawki 5 mg kalcypotriolu na tydzień, tj. 100 g maści lub kremu.

Uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia i po jego zakończeniu należy oznaczyć stężenie wapnia we krwi, należy je także kontrolować podczas długotrwałego stosowania (w przypadku hiperkalcemii lek należy odstawić). Dodatkowo po każdym użyciu leku należy starannie umyć ręce. Preparatu nie wolno stosować na twarz.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj