Dermovate

0
10
Postać:Maść, krem, płyn
Recepta:Tak
Substancje czynne:Propionian klobetazolu
Inne:Steroid o sile 7/7

Skład

1 g maści, kremu lub płynu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu.

Działanie

Preparat steroidowy do stosowania zewnętrznego o silnym działaniu miejscowym. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, zmniejsza również świąd. Stosowany na miejsca chorobowo zmienione skóry oraz skóry głowy.

Wskazania

Maść i krem: krótkotrwałe leczenie opornych na inne leki chorób skóry, takich jak łuszczyca (z wyjątkiem postaci zajmujących duże powierzchnie ciała), liszaj płaski, toczeń rumieniowaty postać skórna, nawracający wyprysk oraz inne stany, w których zawiodło stosowane dotychczas leczenie słabszymi preparatami kortykosteroidowymi. Płyn: krótkotrwałe leczenie steroidowrażliwych chorób zapalnych skóry owłosionej głowy, takich jak łuszczyca, trudne w leczeniu postacie wyprysku, w których zawiodło stosowane dotychczas leczenie słabszymi preparatami kortykosteroidowymi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na propionian klobetazolu lub pozostałe składniki preparatu. Trądzik różowaty, trądzik pospolity. Zapalenia skóry okolicy ust. Bakteryjne, wirusowe i grzybicze zakażenia skóry. Świąd narządów płciowych i okolic odbytu. Dzieci poniżej 12 roku życia. Okres po szczepieniach ochronnych.

Środki ostrożności

Bardzo ostrożnie stosować na skórę twarzy, na powieki lub na skórę w okolicy powiek u osób z jaskrą oraz u osób z zaćmą. Ostrożnie stosować przy już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Nie stosować długotrwale i na duże powierzchnie skóry.

Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią

Nie należy stosować w okresie karmienia piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Działania niepożądane

Stosowanie długotrwałe i w dużych dawkach oraz na dużych powierzchniach może powodować nadmierne wchłanianie leku i doprowadzić do pojawienia się cech hiperkortyzolizmu (nadmiernego stężenia hormonu steroidowego – kortyzolu – w organizmie). Jeżeli tygodniowa dawka preparatu u dorosłych nie przekracza 50 mg, zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza jest zwykle przemijające i ustępuje po przerwaniu leczenia. Przedłużające się leczenie oraz duże dawki silnie działających kortykosteroidów mogą prowadzić do miejscowych zmian zanikowych skóry, w tym rozstępów. Pojawić się mogą także rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych, szczególnie w przypadkach, gdy stosowano lek w fałdach skórnych lub pod opatrunkiem okluzyjnym. Ponadto mogą pojawić się przebarwienia skóry w miejscu zastosowania, pajączki naczyniowe (popękane żyłki pod skórą), nadmierne owłosienie oraz zaostrzenie objawów. W rzadkich przypadkach obserwowano, w trakcie leczenia, przejście zmian łuszczycowych w postać krostkową, szczególnie po zaprzestaniu leczenia bardzo aktywnymi kortykosteroidami.

Dawkowanie

Miejscowo. Maść i krem: 1-2 razy dziennie, wcierając lekko małe ilości maści lub kremu w miejsca chorobowo zmienione. Płyn: miejsca chorobowo zmienione pokrywać niewielką ilością 2 razy dziennie – rano i wieczorem, aż do uzyskania poprawy. Nie stosować dłużej niż 2-4 tyg. Nie należy przekraczać dawki 50 ml płynu na tydzień.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj