Dziegcie drzewne i mineralne

0
3
Słoneczny dzień
Dziegcie uwrażliwiają skórę na promienie UV.

Leczenie łuszczycy przy pomocy preparatów dziegciowych jest jedną z najstarszych form leczenia tej choroby skóry. Dziegcie znane są od czasów starożytnych. Są one produktem destylacji różnych gatunków drewna lub węgla kamiennego.

Dziegcie mogą być w postaci maści, kremów. Można też dostać je również w postaci szamponu, który nadaje się do leczenia łagodniejszych wysypów owłosionej skóry głowy. Również dziegcie w postaci mydła znajdują zastosowanie w leczeniu łuszczycy.

Cechami charakterystycznymi dla dziegci jest ich nieprzyjemny zapach oraz ciemny kolor. Jednakże obecna technologia sprawia, że można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i ciemnego koloru przy produkcji preparatów dziegciowych. Należy też zwrócić uwagę na to, że dziegcie brudzą ubrania.

Wśród działań niepożądanych dziegci należy wymienić fotowrażliwość – dziegcie sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na promienie słoneczne. Dlatego nie należy stosować preparatów dziegciowych przed nasłonecznieniem. Z drugiej jednak strony fakt ten jest wykorzystywany łącząc terapię dziegciową z naświetleniami UVB.

Leczenie przy pomocy dziegci okazuje się często skuteczne. Terapia dziegciowa łączona jest czasami z innymi metodami leczniczymi jak np. fototerapią czy leczeniem sterydami.