Dziurawiec zwyczajny

0
2
Dziurawiec zwyczajny - zdjęcie
Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny jest jednym z najpowszechniejszych roślin używanych w ziołolecznictwie. Substancję aktywną dziurawca można uzyskać rozgniatając jego liście – otrzymamy wówczas czerwoną substancję, która ma właściwości lecznicze.

Działanie

Dziurawiec ma właściwości antybakteryjne i antyzapalne. Wzmacnia skórę oraz regeneruje ją w przypadku uszkodzeń (drobnych ran, poparzeń). Zioło to działa rozluźniająco, ukrwiająco, hamuje zapalenia skóry.

Ponadto dziurawiec zwyczajny wykazuje lecznicze właściwości dla układu pokarmowego. Pobudza trawienie. Dodatkowo zmniejsza objawy depresyjne.

Wskazania

Dziurawiec zwyczajny może być stosowany przy lekkiej depresji, bezsenności i migrenie. Ponadto można go stosować w postaci okładów na rany.

Interakcje

Ziele dziurawca uwrażliwia skórę na działania promieni słonecznych. Z tego powodu zaleca się unikanie nasłonecznienia w trakcie zażywania dziurawca.

Dziurawiec zwyczajny może powodować osłabienie działanie niektórych leków np. cyklosporyny, środków przeciwwirusowych, doustnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego nie zaleca się stosowania dziurawca razem z tymi lekami. Nie powinno się również stosować tego ziela łącznie ze środkami antydepresyjnymi.

Stosowanie

Dziurawiec zwyczajny można stosować w postaci nalewek i herbatek czy też tabletek. Często jest też składnikiem mieszanek ziół, a także może zawierać się w niektórych kosmetykach.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj