Elocom

0
1
Postać:Maść, krem, płyn
Recepta:Tak
Substancje czynne:Pirośluzan mometazonu
Inne:Steroid o sile 6/7 (maść), 4/7 (krem, płyn)

Skład

1 g kremu, maści lub płynu zawiera 1 mg pirośluzanu mometazonu.

Działanie

Lek Elocom zawiera kortykosteroid o silnym działaniu. Stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Krem i płyn mają słabsze działanie.

Wskazania

Elocom wskazany jest w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w reagujących na leczenie kortykosteroidami chorobach skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Elocom w następujących przypadkach:

  • nadwrażliwość na substancję aktywną lub inne składniki preparatu,
  • trądzik pospolity i różowaty,
  • zapalenie skóry wokół ust,
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe (opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna) lub grzybiczych skóry,
  • w przypadku odczynów poszczepiennych,
  • gruźlica skóry,
  • kiłowe zmiany skórne,
  • świąd okolicy odbytu i narządów płciowych,
  • pieluszkowe zapalenie skóry.

Środki ostrożności

Jeśli po zastosowaniu leku wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, należy unikać stosowania leku Elocom na dużą powierzchnię ciała, pod opatrunkami, długotrwale na skórę twarzy i w fałdach skórnych oraz u dzieci.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów tj. zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga.

Leku nie należy stosować na skórę przykrywaną pieluszką, ponieważ może ona działać podobnie jak opatrunek i zwiększać przezskórne wchłanianie kortykosteroidu.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku, pozwalającą na złagodzenie objawów choroby, zwłaszcza u dzieci. Długotrwałe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci.

Tak jak w przypadku innych silnie działających kortykosteroidów stosowanych miejscowo, należy unikać nagłego zaprzestania leczenia. Po nagłym odstawieniu leku może wystąpić silne zaczerwienienie, pieczenie i kłujący ból (tzw. efekt odbicia). W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wystąpienia zakażeń, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

Nie stosować leku do oczu i wokół oczu. Należy unikać kontaktu leku z oczami, otwartymi ranami i błonami śluzowymi.

Szczególnie ostrożnie powinni stosować lek pacjenci z łuszczycą. Stosowanie leku w łuszczycy może powodować nawrót choroby w wyniku rozwoju tolerancji, wystąpienie uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólnych działań toksycznych związanych z zaburzeniem ciągłości skóry.

Lek Elocom, podobnie jak inne leki zawierające kortykosteroidy, może zmieniać wygląd niektórych zmian chorobowych, co może utrudniać lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w czasie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem. Lekarz oceni czy ewentualne korzyści dla matki są większe od ryzyka dla dziecka.

Działania niepożądane

Przy stosowaniu leku mogą wystąpić miejscowe objawy niepożądane: uczycie mrowienia lub kłucia, zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, świąd, zmiany trądzikopodobne, zmiany zanikowe skóry.

Niezbyt często mogą wystąpić takie objawy niepożądane w miejscu aplikacji jak podrażnienie, zapalenie skóry wokół ust, zanik barwnika, nadmierne owłosienie, wtórne zakażenia.

Po stosowaniu leku na dużą powierzchnię skóry przez dłuższy czas, a w szczególności w przypadku użycia opatrunków, występowało wchłanianie leku do krążenia ogólnego.

Stosowanie

Chorobowo zmienione miejsca na skórze zwykle smaruje się raz na dobę cienką warstwą. Stosowanie maści wskazane jest przy skrze suchej i pękającej.

Płyn najlepiej nadaje się do nanoszenia na chorobowo zmienione miejsca owłosionej skóry głowy. Nanieść kilka kropli raz na dobę delikatnie wmasowując, aż do zniknięcia płynu.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj