Fumarany – estry kwasu fumarowego

0
5
Pobranie krwi
Przed leczeniem fumaranami powinno się wykonać badanie krwi.

Jako leki fumarany stosowane są tylko w dermatologii. Są to względnie bezpieczne leki w postaci tabletek. Stosowane są głównie w łuszczycy ciężkiej, ale praktycznie zauważa się coraz częstsze stosowanie tych specyfików w umiarkowanej postaci łuszczycy. Niestety leki z tej grupy nie są zarejestrowane w Polsce. Jednak dostępność w Niemczech stwarza możliwość zastosowania tych leków.

Lek jest skuteczny w różnych postaciach łuszczycy. Zarówno zwyczajnej, krostkowej jak i ciężkich przypadków erytrodermicznych. Niestety nie zauważa się istotnego korzystnego wpływu fumaranów przy leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów.

Mimo, iż lek jest stosunkowo bezpieczny i nie odnotowuje się w długotrwałym leczeniu istotnych objawów niepożądanych, to przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badania kontrolne moczu i krwi.

Działaniami niepożądanymi podczas stosowania fumaranów mogą być wzdęcia i bóle brzucha, biegunka, czasem wymioty. Innym stosunkowo częstym objawem jest uczucie zaczerwienienia i uczucie gorąca na twarzy lub całej powierzchni ciała. Zwykle dochodzi do tego kilkadziesiąt minut po zażyciu leku. Jest to jednak przejściowy objaw. Powyższe działania niepożądane mają tendencję do ustępowania w miarę upływu czasu leczenia.

Innym skutkiem leczenia fumaranami może być zmniejszenie ilości limfocytów w krwi. A do potencjalnie najgroźniejszych powikłań należy uszkodzenie nerek. Jednak to ostatnie spotykane jest sporadycznie.