Leczenie zewnętrzne łuszczycy

0
6
Maść na palcu
Leczenie zewnętrzne stosowane jest w pierwszym rzucie łuszczycy.

W przypadku łuszczycy leczenie zewnętrzne jest tzw. leczeniem pierwszego rzutu. Oznacza to, że w pierwszej kolejności zaczyna się od leczenia zewnętrznego miejscowego. Najpierw stosuje się preparaty (w postaci maści, kremów, płynów) na miejsca chorobowo zmienione.

Leczenie zewnętrzne jest dwuetapowe. Pierwszą czynnością jest pozbycie się nagromadzonej łuski. Najczęściej stosuje się do tego celu maści salicylowe, które skutecznie usuwają nagromadzony, martwy naskórek. Przy pozbywaniu się łusek należy zachować ostrożność i nie dopuścić do podrażnienia zmian.

W drugim etapie leczenia zewnętrznego przechodzimy do właściwego leczenia zmian chorobowych. Po pozbyciu się łuski stosuje się maści, kremy i płyny miejscowo na ogniska łuszczycowe. Ich działanie polega na zahamowaniu rozwoju i podziału komórek skóry.

Leczenie objawów łuszczycy może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Leczenie zewnętrzne stosowane są zwykle przy łagodnej i średnio nasilonej postaci łuszczycy.

Leczenie miejscowe może być często uciążliwe dla samego chorego. Maści często są tłuste, brudzą ubrania i czasem także nieprzyjemnie pachną. Do tego trzeba zaznaczyć, że aby leczenie przyniosło efekt należy smarować się codziennie (lub często kilka razy dziennie). Taka terapia może być wysoce kłopotliwa dla osób z napiętym grafikiem.

W przypadku, gdy leczenie zewnętrzne nie daje oczekiwanych rezultatów lub łuszczyca ma charakter ciężki stosuje się inne metody leczenia jak fototerapia, leczenie ogólnoustrojowe czy leczenie biologiczne.