Mecortolon

0
2
Postać:Krem
Recepta:Tak
Substancje czynne:Piwalan prednizolonu
Inne:Steroid o sile 1/7

Skład

1 g kremu zawiera 5 mg substancji czynnej – piwalan prednizolonu.

Działanie

Substancja czynna leku jest kortykosteroidem o słabym działaniu przeciwzapalnym. Mecortolon stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwalergiczne i obkurczające naczynia krwionośne. Prednizolon w kremie stosowany miejscowo na skórę w niewielkim stopniu może przenikać do organizmu i wykazywać działania ogólne. Bardzo słabo przenika do układu krążenia, co ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wskazania

Mecortolon w postaci kremu stosuje się miejscowo w leczeniu:

 • dermatoz, zwłaszcza o podłożu alergicznym,
 • zapalenia skóry: uczuleniowego, kontaktowego, łojotokowego,
 • łuszczycy, zwłaszcza łuszczycy skóry owłosionej, także łuszczycy zadawnionej,
 • liszaja płaskiego z nasilonym świądem, liszaja rumieniowatego, zliszajowaciałego wyprysku,
 • rumienia wielopostaciowego, tocznia rumieniowatego,
 • świerzbiączki i różnych postaci wyprysku.

W przypadku słabej skuteczności leczenia kremem Mecortolon, lekarz może zlecić przerwanie jego stosowania i wprowadzić do leczenia lek o silniejszym działaniu. Po uzyskaniu znacznej poprawy lekarz może ponownie zalecić stosowanie kremu Mecortolon w miejsce leku silnie działającego.

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować:

 • w uczuleniu (nadwrażliwości) na piwalan prednizolonu lub inne kortykosteroidy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
 • w bakteryjnych (np. gruźlica), wirusowych (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła) lub grzybiczych zakażeniach skóry,
 • w przedrakowych i nowotworowych stanach skóry,
 • w trądziku zwykłym,
 • w trądziku różowatym,
 • w dermatitis periolalis (przewlekłe zmiany typu trądzikowego różowatego umiejscowione wokół ust u kobiet),
 • po szczepieniach ochronnych,
 • u dzieci w wieku poniżej 2 lat,
 • na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę,
 • w okresie karmienia piersią.

Ciąża i laktacja

Leku bezwzględnie nie należy stosować w okresie pierwszych trzech miesięcy ciąży. W przypadku pozostałych miesięcy tylko po konsultacji z lekarzem. Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Lek stosowany długotrwale może powodować zanikowe zapalenie skóry, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis (przewlekłe zmiany typu trądzikowego różowatego umiejscowione wokół ust u kobiet), rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierną suchość skóry, wtórne zakażenia.

W przypadku stosowania leku na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma.

Ogólnoustrojowe objawy niepożądane piwalanu prednizolonu charakterystyczne dla kortykosteroidów, to m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności.

Stosowanie

Lek Mecortolon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę.Zwykle na zmienioną chorobowo skórę nakłada się niewielką ilość kremu, początkowo 2–3 razy w ciągu doby, następnie 1–2 w ciągu doby. Nie należy stosować leku w opatrunku okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 2 tygodnie. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu jednego tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) kremu. Nie stosować leku u dzieci poniżej 2 lat. U dzieci powyżej 2 lat stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry, nie stosować na skórę twarzy.

Uwagi

Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia lekiem. Unikać stosowania leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj