Najczęściej zadawane pytania

0
1

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca w żaden sposób nie jest chorobą zaraźliwą.

Czy łuszczycę można wyleczyć?

Niestety obecnie nie ma żadnego leku, który by całkowicie wyleczył łuszczycę. Można tylko zaleczyć jej objawy. Jednak w każdej chwili może nastąpić nawrót łuszczycy.

Co to jest remisja?

Remisja jest to okres, w którym chory jest wolny od wszelkich objawów łuszczycy – inaczej okres zaleczenia choroby.

Czy moje dziecko może odziedziczyć łuszczycę po mnie?

Łuszczyca jest chorobą dziedziczną i zawsze istnieje ryzyko, że u dziecka, którego rodzic ma łuszczycę może ona również wystąpić. Prawdopodobieństwo odziedziczenia przez dziecko łuszczycy wzrasta, jeśli oboje z rodziców choruje na łuszczycę.

W mojej rodzinie nikt nie miał łuszczycy, a ja mimo to ją mam. Dlaczego?

Łuszczyca może być dziedziczna nie tylko w pierwszej linii. Fakt, że rodzice ani dziadkowie nie mieli łuszczycy nie oznacza, że nie miał jej ktoś z dalszej rodziny np. kuzyn dziadka. Jednak w przypadku osób, których pierwszy objaw łuszczycy wystąpił późno (powyżej 40 roku życia, a najczęściej w granicach 60 lat) zauważono, że łuszczyca na ogół nie występuje w rodzinie.

Czy łuszczyca jest śmiertelna?

Łuszczyca z reguły nie jest chorobą śmiertelną. Jednak istnieją ciężkie przypadki, które zwłaszcza w starszym wieku mogą stanowić zagrożenie życia.

Czy będąc chorym na łuszczycę mogę się opalać?

Tak, opalanie w większości przypadków łuszczycy jest nawet wskazane. Jednak niektóre przypadki łuszczycy oraz sama skóra chorego może nie tolerować słońca, ani solarium.

Jak można zapobiegać nawrotom łuszczycy?

Podstawową czynności jaką należy robić jest pielęgnacja skóry. Nie należy dopuszczać, żeby się wysuszała. Należy też unikać wszelkich czynników wyzwalających łuszczycę.

Dlaczego lek, który pomógł innemu choremu na łuszczycę nie pomógł w moim przypadku?

W leczeniu łuszczycy nie ma jednego skutecznego leku. Na każdego chorego może działać co innego. Dlatego każdy powinien szukać swojego “złotego środka”.

Czy łuszczyca głowy powoduje wypadanie włosów (łysienie)?

Łuszczyca owłosionej skóry głowy nie powoduje wypadania włosów. Często jednak widoczne jest wypadanie podczas mechanicznego usuwania łuski z głowy. Jest to zwykle wina samego chorego, który oprócz łuski często łamie i wyrywa włosy. Niemniej jednak w niektórych przypadkach, długotrwałe i silne zmiany na głowie mogą powodować wypadanie włosów.

Czy jeśli mam łuszczycę to będę miał również łuszczycowe zapalenie stawów?

Chorzy na łuszczycę niekoniecznie zawsze chorują również na łuszczycę stawową. Szacuje się, że na łuszczycowe zapalenie stawów zapada ok 20-30% chorych na łuszczycę.

Czy wszystkie leki na łuszczycę są bezpieczne?

Z reguły każde leki mają jakieś skutki uboczne. W łuszczycy na szczególną uwagę należy zwrócić na leki sterydowe, leki podawane doustnie oraz iniekcyjne. Często w przypadku maści może dojść do uodpornienia się skóry. W niektórych przypadkach lekarstw wymagane są okresowe badania morfologiczne.

Jeśli uważasz, że powinna tu się pojawić odpowiedź na jakieś pytanie napisz.