Naświetlenia UVB

0
4
Naświetlenia UVB
Naświetlenia UVB można podzielić na wąsko- i szerokozakresowe.

W światłolecznictwie często wykorzystywaną metodą są naświetlenia promieniami UVB. Metoda ta jest alternatywą do naświetleń PUVA. W porównaniu do PUVA naświetlenia promieniami UVB są znacznie bezpieczniejsze. Dlatego też można z powodzeniem stosować je u kobiet w ciąży, dzieci czy osób z poważnie chorą wątrobą lub zaćmą.

Szerokozakresowe promienie UVB

Leczenie promieniami UVB można podzielić na 2 rodzaje ze względu na częstotliwość promieniowania. Jednym z nich jest promieniowanie szerokozakresowe. Leczenie tymi promieniami jest istotnie dłuższe niż przy PUVA. Jednak należy podkreślić, że jest znacznie bezpieczniejsze.

Naświetlenia szerokopasmowymi promieniami UVB często łączy się z leczeniem zewnętrznym miejscowym (przy pomocy dziegci, cygnoliny czy kortykosteroidów). Zastosowanie tych promieni znaleziono u dzieci oraz osób z przeciwwskazaniami do fotochemoterapii. Należy również podkreślić, że w przypadku tej terapii remisje ulegają wydłużeniu.

Wąskozakresowe promienie UVB

Naświetlenia wąskozakresowymi promieniami UVB są skuteczniejsze od naświetleń szerokozakresowymi UVB. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest jednak nieco większe, ale w dalszym ciągu znacznie mniejsze niż w przypadku PUVA. Także ilość skutków ubocznych jest znacznie mniejsza niż przy leczeniu PUVA. Naświetlenia wąskozakresowe uznaje się za stosunkowo bezpieczną formę terapii.

Kuracja przy pomocy naświetleń wąskopasmowych jest krótsza niż przy szerokozakresowych. Terapię tę można stosować również łącząc z zewnętrznymi środkami leczenia łuszczycy.

Działania niepożądane naświetleń promieniami UVB

W przypadku leczenia promieniami UVB zauważalne są niekiedy poparzenia. Mogą one być bardziej nieprzewidywalne i bolesne w przypadku wąskozakresowego promieniowania. Zauważono również występowanie po kilkunastu sesjach naświetleniowych wąskozakresowymi promieniami UVB pęcherzy, które powstają w obrębie zmian łuszczycowych. Zwykle giną one po 4-5 dniach, po czym można wznowić terapię.

Wywołanie raka skóry w przypadku naświetleń UVB jest minimalne (w metodzie PUVA jest istotnie większe prawdopodobieństwo). Nieco większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry jest przy stosowaniu wąskopasmowego promieniowania UVB.