
Łuszczyca charakteryzuje się kilkoma objawami, które występują u znacznej części chorych. Jednak nie każdy chory musi doświadczać wszystkich objawów (np. jedynym objawem łuszczycy może być tylko pojedynczy czerwony wykwit). Objawy dotyczą głównie zmian skórnych.
Wykwity
Głównym objawem łuszczycy są wykwity na skórze, zwykle w kolorach czerwoności. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Zmiany łuszczycowe mogą mieć jednak zróżnicowany wygląd i formę. W zależności od rodzaju łuszczycy mogą być to przykładowo pojedyncze czerwone zmiany, zmiany pokrywające znaczną część ciała, czy też zmiany w postaci krostek ropnych.
Łuszczenie się (łuska)
Najczęstszym objawem towarzyszącym samym wykwitom skórnym jest łuska zbierająca się na tych zmianach. Jest to nadprodukcja naskórka, która jest wypychana do górnej powierzchni skóry zbyt szybko. Dlatego ta warstwa obumiera i przekształca się w łuskę, która gdy już wyschnie najczęściej odpada od zmiany łuszczycowej.
Łuski mogą mieć różną grubość. Mogą być pojedynczymi fragmentami lub nawarstwione (na głowie często przy nieleczonej łuszczycy dochodzi do dużego nawarstwienia łuski). Zdarza się, że przy łuszczycy głowy łuszczenie się może przypominać łupież.
Świąd

Innym częstym objawem łuszczycy jest świąd zmian skórnych. Duży odsetek chorych doświadcza swędzenia wykwitów, jednak nie u każdego łuszczyka występuje ten objaw. Świąd częściej występuje przy nieleczonych zmianach. W przypadku bardzo silnego świądu może on skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz wywoływać znaczny dyskomfort.
Inne objawy (przy cięższych przypadkach)
Rzadziej występujące objawy są przy cięższych przypadkach łuszczycy. W przypadku trudnych pękających zmian chory może doświadczać pieczenia lub też bólu. Należy również zauważyć, że ból jest powszechny przy łuszczycy stawowej.
Również przy łuszczycy krostkowej częstym objawem jest ból i nabrzmienie zmian. Czasami zdarza się również wysięk ze zmian łuszczycowych.
W skrajnych, bardzo ciężkich przypadkach łuszczycy można zauważyć podwyższoną temperaturę ciała oraz zły stan ogólny zdrowia chorego.