Sulfasalazin EN

0
1
Postać:Tabletki
Recepta:Tak
Substancje czynne:Sulfasalazyna

Skład

1 tabletka leku Sulfasalazin lub Sulfasalazin EN zawiera 500 mg sulfasalazyny.

Działanie

Lek hamuje rozmnażanie się bakterii, ma działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Największe działanie ma w jelitowym układzie pokarmowym. Lek gromadzi się w dużych ilościach w wątrobie, płynie stawowym i w ścianie przewodu pokarmowego. Po podaniu około 30% leku wchłania się w jelicie cienkim i bierze udział w krążeniu jelitowo-wątrobowym. 70% przechodzi do jelita grubego, gdzie pod wpływem flory bakteryjnej lek jest rozkładany do substancji aktywnych, które działają przeciwzapalnie na jelita. Najwyższe stężenie sulfasalazyny jest średnio po 6 godzinach od przyjęcia. Substancje aktywne leku są wydalane z żółcią moczem i kałem. Działanie leku nie jest do końca wyjaśnione w przypadku chorób stawów.

Wskazania

Lek wskazany jest w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w okresie remisji, jak i w zaostrzeniach (również w zapaleniu stawów w przebiegu tej choroby). Ponadto sulfasalazynę stosuje się w chorobie Leśniowskiego i Crohna, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, łuszczycowym zapaleniu stawów i innych podobnych chorobach stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sulfasalazynę i jej metabolity, porfiria, niewydolność wątroby lub nerek, niedrożność przewodu pokarmowego, zaburzenia odpływu moczu. Zachować ostrożność, podając sulfasalazynę chorym na astmę lub inne poważne choroby alergiczne. Nie stosować u dzieci do 2. roku życia.

Interakcje

Sulfasalazyna może zmniejszać wchłanianie digoksyny i kwasu foliowego.

Ciąża i laktacja

W przypadku ciąży możliwe jest stosowanie leku wyłącznie za zgodą lekarza w najmniejszych dawkach. Nie zaleca się stosowania leku w trzecim trymestrze ciąży. Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania sulfasalazyny podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Do częstych działań niepożądanych można zaliczyć mdłości, bóle brzucha, bóle głowy, brak apetytu, gorączka, rumień, świąd, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, mniejsze wydzielanie spermy.

Działania niepożądane występujące rzadko to takie jak zmiany w krwi (zmniejszone ilości krwinek), złośliwa anemia, zaburzenia snu, depresja, zaburzenia układu moczowego, reakcje skórne (żółtopomarańczowa skóra), zmiany w funkcji szpiku kostnego.

Do bardzo rzadkich objawów niepożądanych można zaliczyć zmiany w pracy trzustki, wątroby i nerek a także duszności, kaszel, nadwrażliwość na światło, bóle stawów, obrzęki twarzy.

Stosowanie i dawkowanie

Dawkę leku ustala lekarz. Sulfasalazynę podaje się po 4 razy na dobę po posiłkach, popijając dużą ilością płynu. Podczas leczenia należy unikać odwodnienia. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego i Crohna: 1 g 4 razy na dobę. W miarę uzyskiwania poprawy klinicznej dawkę zmniejsza się do 2 g/dobę. W reumatoidalnym zapaleniu stawów i innych chorobach reumatycznych: początkowo 500 mg raz na dobę przez 2-3 dni, następnie dawkę zwiększa się o 500 mg co kilka dni aż do osiągnięcia 2-3 g/dobę w 2 dawkach podzielonych. Dzieci: podczas leczenia dzieci sulfasalazyną należy podawać jednocześnie kwas foliowy. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego i Crohna: 40-60 mg/kg masy ciała /dobę w dawkach podzielonych. W miarę uzyskiwania poprawy klinicznej ilość leku zmniejsza się do 20-30 mg/kg masy ciała/dobę w dawkach podzielonych. Leczenie podtrzymujące kontynuuje się co najmniej przez rok. Działanie leku zwykle widoczne jest po 6-10 tygodniach.

Uwagi

Podczas leczenia sulfasalazyną zaleca się okresową kontrolę liczby krwinek białych, czerwonych, płytek, aktywności enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj