Tazaroten

0
2
Tazaroten - maść
Tazaroten jest jednym z nielicznych retinoidów stosowanych zewnętrzne.

Tazaroten jest jedynym retinoidem (lekiem opartym na pochodnych witaminy A) przeznaczonym do użytku zewnętrznego. Lek ten ulega przemianie do aktywnej postaci na skórze. W odróżnieniu od innych retinoidów nie stwierdza się przy jego stosowaniu ogólnych działań niepożądanych. Jest to spowodowane tym, że tazaroten w niewielkim stopniu wchłania się przez skórę do krwioobiegu.

Tazaroten stosowany jest w łagodnych i średnio nasilonych postaciach łuszczycy. Wpływa on na normalizację procesów rogowacenia oraz ogranicza stan zapalny w obrębie blaszki łuszczycowej.

Niestety środek ten nie jest przeznaczony do leczenia bez innych medykamentów. U części osób stosujących tylko tazaroten zanotowano silne i miejscowe podrażnienia skóry – świąd, pieczenie, zaczerwienienie. Reakcji tej można uniknąć stosując dodatkowo steroidy o średniej sile działania. Proces ustępowania zmian chorobowych jest wówczas dodatkowo krótszy.

Dobre rezultaty terapeutyczne dają połączenie tazarotenu z lekami opartymi na pochodnych witaminy D3. Także przy zastosowaniu terapii promieniami UVB z tazarotenem przynosi duże korzyści. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować tazarotenu przed naświetleniami, gdyż zaburza on właściwości ochronne skóry przed promieniami.