Tigason

0
3
Postać:Kapsułki
Recepta:Tak
Substancje czynne:Etretynat
Inne:Retinoid

Skład

Jedna kapsułka zawiera 10 lub 25 mg substancji czynnej – etretynat.

Działanie

Tigason zawiera syntetyczną, aromatyczną pochodną witaminy A. Lek ma działanie regulujące procesy zachodzące w skórze – normalizuje proces przyrostu skóry, rogowacenia oraz wydzielania łoju.

Wskazania

Poważne formy łuszczycy – zarówno łuszczyca zwykła, jak i krostkowa.

Przeciwwskazania

Uczulenie na witaminę A, stosowanie leków z witaminą A, nadwrażliwość na etretynat, niewydolność nerek lub wątroby, zbyt duży udział tłuszczów we krwi, ciąża, karmienie piersią. Leku nie należy przyjmować z tetracyklinami lub metotreksatem. Przed przyjmowaniem innych leków należy skonsultować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Tigason ma działanie teratogenne i toksyczne na płód. Z tego względu należy bezwzględnie zapobiegać zajściu w ciążę w trakcie leczenia Tigasonem. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia należy skontaktować się z lekarzem. Po odstawieniu Tigasonu przez okres 2 lat należy także zapobiegać zajściu w ciążę. Ze względu na fakt, że etretynat przenika do mleka nie należy stosować go podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Działania niepożądane związane ze stosowaniem Tigasonu są zależne od dawki i reagują na jej zmniejszenie. Do działań niepożądanych można zaliczyć:

  • częste – suche wargi oraz błony śluzowe, pęknięcia skóry w kącikach ust, zwiększone pragnienie, mdłości, nadmierne pocenie się, zwiotczenie skóry, świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry, łuszczenie skóry, zapalenie spojówek, wypadanie włosów (w przypadku wielomiesięcznego leczenia);
  • rzadkie – ból w mięśniach, kościach oraz stawach, rozwolnienie, pogrubienie kości, depresja, podwyższone ciśnienie śródczaszkowe, pogorszenie widzenia o zmroku, zmiany w pracy wątroby, zwiększone stężenie tłuszczów we krwi.

Dawkowanie

Dawkę leku ustala lekarz. Przelicza się ją na kilogram masy ciała i zazwyczaj leczenie rozpoczyna się dawką 0,75-1 mg na kilogram ciała pacjenta. Maksymalna dawka dzienna nie powinna przekraczać 75 mg. Dawkę dostosowuje się do uzyskiwanych rezultatów (lub ich braku) leczenia. Lek należy popijać dużą ilością wody.

Uwagi

Przy stosowaniu leczenia Tigasonem należy robić okresowe badania krwi, aktywności wątroby, kości.

Leczenie Tigasonem u dzieci powinno odbywać się w ostateczności – w przypadku, gdy wszystkie inne leki zawiodły.

Na ile oceniasz ten preparat?
[Łącznie ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj